Задржавање лица и
привремено ограничење слободе кретања

 

 

Закон о полицији


Услови за задржавање

Члан 53.

Овлашћено службено лице задржаће лице које ремети или угрожава јавни ред ако јавни ред није могуће друкчије успоставити, односно ако угрожавање није могуће друкчије отклонити. Задржавање може да траје најдуже 24 часа.

Лице које су изручили страни органи безбедности и које је потребно предати надлежном органу може да буде задржано најдуже 48 часова.

Задржавање се одређује решењем које мора бити донето и уручено лицу у року од шест часова од привођења у службене просторије. Задржано лице има, док траје задржавање, право на жалбу против решења о задржавању. О жалби надлежни окружни суд мора да одлучи у року од 48 часова.

Жалба не задржава извршење решења о задржавању.

Задржавање се прекида кад престану разлози због којих је одређено, односно одлуком надлежног суда.

Ако је задржано војно лице о томе се без одлагања обавештава војна полиција.

Додатна јемства у случају задржавања

Члан 54.

О задржавању по одредбама овог закона или у примени закона о контроли државне границе или закона о безбедности саобраћаја на путевима, лице мора бити на свом матерњем језику или језику који разуме обавештено да је задржано и о разлозима за задржавање и поучено да није обавезно ништа да изјави, да има право на одговарајућу правну помоћ адвоката кога слободно изабере и да ће се на његов захтев о задржавању обавестити његови најближи.

Ако је лице из става 1. овог члана странац, мора на његовом матерњем језику или на језику који разуме да буде поучено и о томе да ће на његов захтев о задржавању бити обавештено дипломатско-конзуларно представништво државе чији је држављанин.

Овлашћено службено лице мора да одложи сва даља поступања до доласка адвоката, и то најдуже за два часа од како је лицу пружена могућност да обавести адвоката. Овлашћено службено лице може да задржи лице или да изврши другу радњу предвиђену законом чије би одлагање онемогућило или отежало извршење задатка.

Прихватилиште за странце

Члан 55.

Странцу коме није дозвољен улазак у земљу или коме је изречено протеривање или удаљење из земље, али га није могуће тако удаљити, може да се, у складу са законом, одреди боравак под појачаним полицијским надзором у објекту одређеном за те намене за време које је неопходно за његово удаљење из земље.

Услови за привремено ограничење слободе кретања

Члан 56.

Лицу се, у складу са законом, може привремено ограничити слобода кретања на одређеном простору или објекту ради:

1)   спречавања извршења кривичних дела или прекршаја;

2)   проналажења и хватања учинилаца кривичних дела или прекршаја;

3)   проналажења и хватања лица за којима се трага;

4)   проналажења трагова и предмета који могу послужити као доказ  да је учињено кривично дело или прекршај.

Привремено ограничење слободе кретања не може трајати дуже од остварења циља ради којег је овлашћење примењено. За ограничење дуже од осам часова потребно је одобрење надлежног окружног суда.

Посебни услови за ограничење слободе кретања

Члан 57.

Овлашћено службено лице овлашћено је да привремено ограничи слободу кретања и задржавања на одређеном простору или објекту и у случајевима угрожавања безбедности изазваног елементарним непогодама или епидемијама и у другим случајевима угрожавања безбедности лица и имовине (безбедносни преглед) док такво угрожавање траје.

Ради остваривања циљева из става 1. овог члана, овлашћено службено лице овлашћено је да спроведе удаљавање лица, евакуацију.

Криминалистичко-тактичке радње

Члан 58.

Овлашћење привременог ограничења слободе кретања из члана 56. овог закона и овлашћење трагања за лицима и предметима из члана 72. овог закона спроводе се криминалистичко-тактичким радњама које чине потера, преглед одређених објеката и простора, заседа, рација и блокада саобраћајних и других површина.