У експлозији у фабрици муниције "Први партизан" која се догодила у вечерњим сатима 3. септембра 2009. године, погинуло седморо радника, од којих шест жена и један мушкарац.
У фабрици муниције "Први партизан" у Ужицу у четвртак увече, 3. септембра 2009. године догодиле су се четири експлозије. Прва експлозија догодила се око 21.15 часова у одељењу за барутно пуњење.
Несрећа се догодила у фабричким тунелима у погону за пуњење муниције. Ватрогасно спасилачке екипе стигле су на терен два минута после прве експлозије. Прилаз месту несреће је био неприступачан, јер су се у тренутку када су ватрогасно спасилачке екипе дошле на лице места, догодиле још три експлозије. У гашењу пожара учествовало је 16 ватрогасно-спасилачких возила и 50 ватрогасаца – спасилаца Сектора за ванредне ситуације.
У лагумима задимљеним после експлозије видљивост је у први мах била само двадесетак сантиметара, што је представљало опасност за ватрогасно-спасилачке екипе које су настојале да локализују пожар. Због високих температура и слабе видљивости, кретање је било отежано. Релативно споро се напредовало због отежаних услова. Приоритет је био да се извуку угрожени, да се спречи да се пожар прошири на лакирницу и складиште готових производа.
Подједнако важну улогу су имали како ватрогасаци-спасиоци који су били на првој борбеној линији тако и они који су извршавали задатке у станици. Логистичка подршка дата је кроз пуњење боца са ваздухом, допремање средстава и опреме неопходне за акцију гашења пожара на лицу места.
Уз много прибраности, пуне концентрације и тимског рада пожар је стављен под контролу 45 минута после експлозије, после чега је започето са вентилирањем фабричког постројења. У ваздуху се два сата после поноћи и даље осећао мирис барута.
У експлозији је погинуло седморо радника фабрике а 14 лица је лакше повређено. Повредјени су углавном били интоксинирани угљенмоноксидом и они су медицински збринути и отпуштени кућама. Међу њима је и један ватрогасац који је учествовао у спасавању унесрећених.
У другој смени у овој фабрици радило је око 300 људи. Серија експлозија и пожар који је уследио нису нанели већу штету у самој фабрици. Узрок несреће биће утврђен истрагом.
Поред анализе узрока оваквих несрећа важно је и како реагују и како су лоциране ватрогасно спасилачке и друге екипе за санацију технолошких несрећа. По првим анализама оне су реаговале брзо, као и екипа за ванредне ситуације МУП-а Србије. Ужицу су у помоћ притекле и ватрогасно спасилачке екипе из суседних градова, мада потребе за њиховим ангажовањем, на срећу није било, пошто су локалне службе биле способне да локализују последице несреће.