SEKTOR UNUTRAŠNJE KONTROLE POLICIJE

ZATEČENO STANJE

small logo

ZATEČENO STANJE U TRENUTKU PREUZIMANJA DUŽNOSTI NOVOG GENERALNOG INSPEKTORA


Gospodin Vladimir Božović je dužnost pomoćnika ministra, generalnog inspektora preuzeo 07. aprila 2004. godine. U tom trenutku:
- Služba generalnog inspektora nije bila dovoljno kadrovski i materijalno-tehnički osposobljen i opremljen za izvršavanje svih poslova i zadataka iz svoje nadležnosti, niti su na adekvatan način bila definisana organizaciona i druga pitanja od značaja za njegovo efikasno funkcionisanje.
- Zatečeni radni prostor u sedištu Inspektorata i u područnim sekretarijatima, u kojima su smešteni detaširani radnici Inspektorata, bio je neadekvatan i nefunkcionalan, i nije zadovoljavao elementarne bezbednosne standarde, koji su prisutni u službama unutrašnje kontrole u razvijenim evropskim državama.
- Procenat kadrovske popunjenosti je bio 52,5 % (popunjeno je bilo svega 31, od ukupno 59 sistematizovanih radnih mesta). Od ukupnog broja zaposlenih, 25 su bili starešine i inspektori, dok se 6 radnika nalazilo na poslovima logističke podrške.

- Služba generalnog inspektora nije bila medijski predstavljena niti je bila pristupačna građanima.

- Služba generalnog inspektora je provere navoda iz predstavki /žalbi/ građana uglavnom vršila posredno – na taj način što je predstavka dostavljana organizacionoj jedinici u kojoj radi policajac na koga se predstavka /žalba/ odnosi.
PROMENE U RADU NAKON PREUZIMANJA DUŽNOSTI OD STRANE NOVOG GENERALNOG INSPEKTORA
Preuzimanjem dužnosti novog generalnog inspektora Vladimira Božovića, došlo je do korenitih promena u radu Službe generalnog inspektora, koje su rezultirale značajnim poboljšanjem rezultata rada Službe.
-  Promenjen je metod provera navoda iz predstavki /žalbi/ – uvedena je NEPOSREDNA provera, koja podrazumeva ličnu proveru (na terenu) navoda iz predstavki /žalbi /od strane inspektora Služba generalnog inspektora.
OTVORENOST PREMA MEDIJIMA – u skladu s odobrenjem ministra, generalni inspektor i starešine Službe generalnog inspektora dali su veći broj intervjua i izjava medijima.
Uveden je tzv. DAN OTVORENIH VRATA - redovan nedeljni prijem svih zainteresovanih građana i policijskih službenika MUP od strane generalnog inspektora i starešina službe generalnog inspektora (od aprila 2004. je primljeno preko 900 građana i policijskih službenika MUP).
-  Obavljajući poslove iz oblasti preventivnog delovanja, radnici Službe generalnog inspektora su uočili više nepravilnosti u postupanju radnika Ministarstva kojima se narušavaju ljudska prava i slobode građana. U cilju unapređenja rada Ministarstva i USPOSTAVLJANJA STANDARDA PROFESIONALNOG POSTUPANJA POLICIJSKIH SLUŽBENIKA MUP, Služba generalnog inspektora je predložila ministru više konkretnih rešenja.
-  Za razliku od prethodnog perioda, kada operativno postupanje radnika Inspektorata nije bilo izraženo, dolaskom novog generalnog inspektora uspostavljen je Odsek za operativno-preventivne poslove i dat je prioritet prikupljanju operativnih saznanja i podataka o nezakonitom postupanju policijskih službenika MUP, jer se ne može samo od građana i iz sadržaja upućenih pritužbi očekivati pružanje informacija o tome ko se i kako bavi kriminalom u policiji.
-  Od drugih organizacionih jedinica Ministarstva preuzeto je još 12 kancelarija u sedištu Službe. Sve radne prostorije su okrečene i opremljene kancelarijskim nameštajem, a iz donacije Vlade Kraljevine Holandije i Misije OEBS u SCG Inspektorat je opremljen informatičkom opremom i softverom. Svim detaširanim radnicima obezbeđene su i adekvatno opremljene kancelarije u područnim sekretarijatima. Preduzete su mere na povećanju stepena bezbednosti radnih prostorija u sedištu službi.
Uspostavljen je neposredan kontakt i tesna saradnja sa svim javnim tužilaštvima, sudovima, Bezbednosno-informativnom agencijom, Narodnom kancelarijom predsednika Republike, Skupštinom AP Vojvodina i drugim državnim organima i organizacijama.
Generalni inspektor sa saradnicima redovno obilazi druge organizacione jedinice Ministarstva, kojom prilikom se upoznaje sa konkretnim problemima u radu i pojašnjava mesto, ulogu i nadležnost generalnog inspektora i Službe generalnog inspektora.
Služba generalnog inspektora je radila na uspostavljanju i zaštiti standarda profesionalnog postupanja policijskih službenika MUP i poštovanju etičkog kodeksa njihovog ponašanja, kako bi građanima i najširoj javnosti pokazala odlučnost Ministarstva da se izbori sa svim oblicima nezakonitosti i nepravilnosti u radu policijskih službenika MUP. Služba generalnog inspektora je u oktobru 2005. godine promenila naziv u Generalni inspektorat RJB, da bi nakon usvajanja Zakona o policiji, novembra 2005. godine, prerasla u Sektor unutrašnje kontrole policije.