Обука и стручно усавршавање

 

 

 

Република Србија

Министарство унутрашњих

послова

Управа саобраћајне

полиције

 

11070 Нови Београд

Булевар М. Пупина бр. 2

 

Телефон: 011/306-2000

Факс: 011/311-7923

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Почетна страна

Мапа сајта

Контакт

Линкови

Латиница

English

 

МЕЂУНАРОДНИ КОНГРЕСИ - КОНФЕРЕНЦИЈЕ,

СЕМИНАРИ И СКУПОВИ

 

Радионица "Стварање позитивног радног окружења за квалитетан и професионалан рад“

Београд, 17-21. октобар 2011.

 

9. Међународни стручни скуп "УНАПРЕЂЕЊЕ ПОЛИЦИЈСКИХ ПОСЛОВА БЕЗБЕДНОСТИ САОБРАЋАЈА"

Врњачка Бања, 10-12. новембар 2010.

 

UNITED NATIONS - ECONOMIC COMMISSION FOR EUROPE,

Conference on Improving Road Safety, Грчка, Јањина, 18-20. новембар 2010.

 

Радионица за безбедност саобраћаја на путевима, Брисел, 12-13. октобар 2010.

 

 

Драган Марковић, државни секретар Министарства унутрашњих послова Републике Србије и Андреја Долничар Јерај, директор програма у ЦЕП на отварању обуке

У периоду од 17. до 21. октобра 2011. године, у Београду је одржана петодневна радионица на тему „Стварање позитивног радног окружења за квалитетан и професионалан рад“. Пројекат је организовао словеначки Центар за европску перспективу (ЦЕП) у сарадњи са Министарством унутрашњих послова Републике Словеније и Министарством унутрашњих послова Републике Србије, које је, својевремено, затражило обуку у оквиру званичне сарадње са Републиком Словенијом. Поменута обука је четврта активност ове врсте у низу обука које ЦЕП организује за припаднике полиције Републике Србије и намењена је руководиоцима у полицији. У раду радионице учешће су узели полицијски службеници саобраћајне полиције, и то петнаест командира саобраћајних полицијских испостава, шест полицијских службеника на пословима контроле и регулисања саобраћаја, два начелника одељења, као и три представника Управе саобраћајне полиције из седишта Дирекције полиције.

Oбуку су отворили Драган Марковић, државни секретар Министарства унутрашњих послова Републике Србије и Андреја Долничар Јерај, директор програма у ЦЕП.

Господин Марковић се сложио да је ова обука од великог значаја за представнике саобраћајне полиције Републике Србије, с обзиром да Влада Републике Србије генерално подупире борбу против корупције, а такве обуке сигурно доприносе изградњи капацитета и виших стандарда у радном окружењу, што утиче на смањење криминала и корупције. На крају је истакао и добру сарадњу са Словеначким колегама који су сличне обуке организирали и за граничну и криминалистичку полицију Републике Србије.

 Андреја Долничар Јерај је истакла добру сарадњу са Министарством унутрашњих послова Републике Србије, која је започела већ 2009. године, као резултат истинске словеначке подршке Републики Србији у области институција које спроводе законе (in the field of law enforcement). Објаснила је да је циљ обуке да словеначке и српске колеге размене своја искуства по питању руковођења и да програм има практичан карактер те захтева висок ниво интеракције свих учесника.

Др Татјана Драговић, признати предавач из области управљања и мотивисања, одржала је радионице на тему четири групе вештина руковођења и поимања стратешке комуникације и мотивисаности на радном месту. Теоретски део радионица комбинован је са практичним примерима које су изнели Бранко Новак из Дирекције полиције Републике Словеније, Антон Штубљар из Полицијске управе Ново Место, Марјан Ферк, командир саобраћајне полицијске станице Марибор, мр Елвис А. Хербај, Вођа одељења саобраћајног промета Полицијске управе Цеље и Примож Кадунц, Вођа одељења саобраћајног промета Полицијске управе Љубљана. Акценат је био на комуникацији и мотивацији, комуникацијским вештинама и невербалној комуникацији, затим стратешком размишљању и његовој улози да одржи мотивацију на високом нивоу, као и системском размишљању и његовој улози у подстицању етичких принципа у раду и радном окружењу, односно личним карактеристикама и вештинама руководиоца и току и целовитости  комуникације. Учесници обуке су у току радионице дошли до значајних закључака који ће им бити од велике помоћи у раду у циљу стварања етичког радног окружења. Поред тога, имали су прилику да изразе своје мишљење о могућностима за примену стеченог знања у свакодневном раду.

По завршетку успешно спроведене дводневне обуке, на свечаности уручивања сертификата, директор програма у ЦЕП, Андреја Долничар Јерај, истакла је да ова обука представља важан корак ка јачању капацитета руководилаца у саобраћајној полицији, за стварање радног окружења у полицији Републике Србије који би још квалитетније мотивисао извршиоце да професионално и стручно  обављају своје дужности, што ће даље унапредити напоре Републике Србије на путу придруживања Европској унији.

Пројекат ће бити настављен у 2012. години студијском посетом припадника свих полицијских управа Републике Србије.

 

>> Назад

 

 

9. Стручни семинар "Унапређење полицијских послова безбедности саобраћаја"

 

Врњачка Бања

10 12. новембар 2010. године

 

 МУП - Управа саобраћајне полиције, Криминалистичко полицијска академија и

Фондација "Ханс Зајдел"

 

Министарство унутрашњих послова, Управа саобраћајне полиције је у периоду од 10. до 12. новембра 2010. године организовала традиционални међународни стручни скуп "Унапређење полицијских послова безбедности саобраћаја".

 

У раду скупа учествовалe су најважније институције и организације које су укључене у послове безбедности саобраћаја у Републици Србији, што је чинило више од 110 стручњака различитих профила а међу њима и 24 стручњака из иностранства и то: представници TISPOL-a (Европске асоцијације саобраћајних полиција) представници саобраћајних полиција краљевина: Холандије и Норвешке и република: Немачке, Италије, Француске, Аустрије, Мађарске, Бугарске, Турске,  Хрватске, Црне Горе и БиХ (Република Српска).

 

Начелник Управе саобраћајне полиције

Драгиша Симић

Учеснике 9. Међународног скупа поздравио је начелник Управе саобраћајне полиције, потпуковник полиције господин Драгиша Симић. "Саобраћајна полиција у Србији је опредељена да своју организацију и садржаје рада у оквиру постојећих ресурса прилагођава све сложенијим захтевима и задацима заштите безбедности у саобраћају. Данас смо у обавези да свакодневно извештавамо јавност и све грађане о стању безбедности саобраћаја на нашим путевима. То је део транспарентности модерне саобраћајне полиције од које се не може и не жели одустати. Број саобраћајних незгода у првих десет месеци 2010. године мањи је за 26% у односу на исти период претходне године. Број повређених лица, мањи је за готово 16% у односу на исти период претходне године. Одржавање овако значајног смањења страдања у наредним годинама представљаће умеће управљања безбедношћу саобраћаја", истакао је Симић.

9. Међународни стручни скуп отворио је директор полиције господин Милорад Вељовић: "Велико је задовољство отворити скуп који након осам узастопних година постојања и даље траје са константном тенденцијом повећања. То значи да на претходним скуповима нисмо погрешили, да смо заједно са њима напредовали и усавршавали себе учећи од других. Ово несумњиво доводи до повећања квалитета, усавршавања свих нас заједно, препознавања грешака које сви чинимо, али што је најважније дружећи се учимо како да их смањимо и превазиђемо", истакао је директор полиције Милорад Вељовић. На скупу је представљено 35 реферата, од чега 15 реферата из иностранства. Излагања су приказала најважнија обележја постојећих стања и тенденција у безбедности саобраћаја широм Европе.

Директор полиције Милорад Вељовић

 

Помоћник начелника Управе, полицијски саветник Слободан Малешић

Уводни реферат и презентацију Управе саобраћајне полиције Анализа стања безбедности саобраћаја у Републици Србији, са посебним освртом на 2010. годину и ефекте примене новог Закона о безбедности саобраћаја на путевима, изложио је помоћник начелника Управе саобраћајне полиције, полицијски саветник Слободан Малешић. У презентацији су приказана најважнија обележја прве године примене новог Закона, са стручном анализом резултата примене. Можда најважнији део излагања представља позивање свих одговорних институција укључених у систем безбедности саобраћаја, на реализацију активности свака у свом делокругу послова, али и позивање на сарадњу, координацију активности и заједнички рад.

 

Радно председништво je првог дана Семинара заседало у следећем саставу: Роар Скјелбред Ларсен председник ТИСПОЛ-а, Драган Јовановић помоћник министра за инфраструктуру, проф. др Горан Милошевић декан Криминалистичко полицијске академије, Стојадин Јовановић директор Агенције за безбедност саобраћаја и проф. др Крсто Липовац са Криминалистичко полицијске академије, који је уједно и председавао Скупом.

 

Посебно су приказане новине у прописима, у начину примене прописа и у методама полицијске контроле безбедности саобраћаја. Излагања учесника су истакла напредак у безбедности саобраћаја широм Европе, али и:

  • остварен је напредак у безбедности саобраћаја смањењем броја саобраћајних незгода широм Европе,

  • нису остварени пројектовани циљеви безбедности саобраћаја у периоду од 2000. до 2010. године, али је остварено битно смањење броја саобраћајних незгода,

  • унапређено је понашање учесника у саобраћају,

  • ЕУ је донела амбициозне циљеве за наредну декаду, од 2011. до 2020. године,

  • све државе Европе треба да усагласе националне стратегије.

У Републици Србији остварени су добри, први ефекти примене ЗоБС-а, међутим у наредном периоду потребно је од свих институција захтевати примењивање ЗоБС-а у пуној мери. Поред тога неопходно је:

  • унапређивати рад свих институција безбедности саобраћаја,

  • припремити и усвојити стратешке документе безбедности саобраћаја на националном, локалном и нивоу свих значајних институција,

  • даље унапређивати координацију различитих субјеката безбедности саобраћаја - даље унапређивати сарадњу.

Други дан 9. међународног стручног скупа започео је обиласком Овчарско-кабларских манастира. Овим је искоришћена пригодна прилика да се учесници скупа, а посебно представници саобраћајних полиција из иностранства, упознају са лепотама и богатим културно-историјским и духовним наслеђем овог дела наше земље. По завршетку другог дана Семинара, начелник Управе саобраћајне полиције Драгиша Симић, уручио је пригодне поклоне свим представницима страних саобраћајних полиција које су узеле учешће у раду Скупа.

Начелник Управе саобраћајне полиције Драгиша Симић уручује плакету захвалности потпредседнику ТИСПОЛ-а Peter van de Beek, представнику Краљевине Холандије

 

Учесници Семинара испред манастира Благовештење

 

Начелник Управе саобраћајне полиције Драгиша Симић и помоћник начелника Управе саобраћајне полиције Слободан Малешић Анализа стања безбедности саобраћаја у Републици Србији са посебним освртом на 2010. годину и ефекте примене новог ЗоБС-а pdf, size 1,5 MB
Закључци 9. стручног скупа "Унапређење полицијских послова безбедности саобраћаја" Conclusions 9th expert congress "Improvement of Road Safety Policing" pdf, size 1,3 MB

 

>> Назад

 

 

Конференција о повећању безбедности у земљама које су под окриљем Црноморске економске организације

 

Грчка-Јањина (UNTED NATIONS - ECONOMIC COMMISSION FOR EUROPE)

18 20. новембра 2010. године

 

Дана 18. и 19. новембра 2010. године, делегација МУП Републике Србије – Управе саобраћајне полиције, боравила је у грчком граду Јањина где је учествовала на Конференцији о повећању безбедности друмског саобраћаја у земљама BSCE региона. Конференција је организована под окриљем Уједињених нација - Економске комисије за Европу. Делегацију је у име МУП Републике Србије предводио начелник Одељења за контролу и регулисање саобраћаја у Управи саобраћајне полиције у Дирекцији полиције, самостални полицијски инспектор Славиша Матић. У делегацији су били и инспектори Управе саобраћајне полиције, виши полицијски инспектор Драгослав Кукић и полицјски инспектор Исидора Јовић.

 

Учесници Конференције у Јањини

Конференција је реализована уз подршку Владе Републике Грчке, регионалних власти у Јањини као и Министарства транспорта Грчке. Конференција је посвећена имплементацији пројекта Уједињених нација "Декада акција безбедности саобраћаја у земљама које су у саставу Црноморске економске организације (BSEC земаља). Конференција је окупила најзначајније институције и експерте у области безбедности саобраћаја из земаља BSEC региона, али и представнике других европских земаља са добром праксом у области безбедности саобраћаја.

На конференцији је од стране представника BSEC земаља усвојена Декларација посвећена унапређењу безбедности саобраћаја у BSEC региону. Декларација се позива на Резолуцију генералног Секретара Уједињених нација број 64/255 од 2. марта 2010. године, која промовише наредне десетогодишње активности, тзв. декаду акција безбедности саобраћаја у периоду од 2011. до 2020. године. Основни циљ усвајања Декларације је смањење броја погинулих у саобраћајним незгодама, кроз интензивирање активности на националном, регионалном и локалном нивоу. Веома важан детаљ Декларације односи се на позивање држава чланица и свих најважнијих државних институција укључених у безбедност саобраћаја, да припреме и промовишу План акције, свака у свом делокругу послова, у коме ће дефинисати основне циљеве и начине достизања циљева. Декларација позива државе чланице да унапређују безбедност саобраћаја у области менаџмента, путне инфраструктуре, безбедности возила, унапређења понашања свих учесника у саобраћају.

Виши полицијски инспектор Драгослав Кукић излаже презентацију МУП-а Републике Србије, Управе саобраћајне полиције

 

Декларација позива државе члаице на сарадњу и заједничко деловање, државних институција, приватног сектора и невладиних организација.

 

 

Остале детаље, информације, усвојену Декларацију и презентације учесника Конференције у Јањини можете видети и преузети, уколико посетите интернет презентацију УНЕЦЕ организације http://www.unece.org/trans/roadsafe/conf_ioaninna.html

 

>> Назад

 

 

Радионица безбедности саобраћаја, у оквиру недеље безбедности саобраћаја на путевима,

 

Брисел, 12-13. октобар 2010. године

 

у организацији Међународне аутомобилске организације (FIA) и Ауто-мото савеза Србијe

 

Радионица на тему безбедности саобраћаја на путевима одржана је у оквиру Недеље безбедности саобраћаја на путевима, од 11. до 15. октобра, у Бриселу, у организацији TAIEX програма, Бироа Међународне аутомобилске организације (FIA) и Ауто-мото савеза Србије.

 

ТАIЕX програм (Technical Assistance and Information Exchange - Техничка помоћ и размена информација) представља инструмент Генералног директората за проширење ЕУ при Европској комисији и користи се за подршку партнерским земљама у погледу апроксимације, примене и спровођења  закона ЕУ. Корисници ТАIЕX-а су јавни и приватни сектор, односно инстанце које имају улогу у транспозицији, примени и спровођењу закона ЕУ. Транспортна политика је један од сегмената које овај програм обухвата.

Већи део Југоисточне Европе припрема се за чланство у ЕУ. Користећи Србију као пример и увођење и ефекте новог Закона о безбедности саобраћаја на путевима, ова радионица послужила је да се сачини ефективна оцена утицаја који законодавство у области безбедности саобраћаја на путевима има у региону, као и да се процени шта све треба урадити да би се обезбедила усаглашеност са законодавним оквиром ЕУ у овој области, у току припрема за прикључење ЕУ.

 

Радионица је трајала два дана, уз учешће 82 представника из 27 европских земаља, и 20-так излагача из различитих области које се баве аспектима безбедности саобраћаја на путевима. Биро ФИА и АМСС су заједно одабрали излагаче презентација и припремили дневни ред скупа, на основу идентификованих тема од општег значаја и интереса за присутне представнике.

 

 

Полицијски инспектор Исидора Јовић излаже презентацију МУП-а Републике Србије, Управе саобраћајне полиције

Полицијски саветник Милан Петров излаже презентацију МУП-а Републике Србије, Управе саобраћајне полиције

У делегацији Републике Србије били су представници Министарства унутрашњих послова, Управе саобраћајне полиције: главни полицијски саветник Миломир Чабаркапа, помоћник начелника Управе саобраћајне полиције; полицијски саветник Бранимир Пејовић, начелник Одељења за саобраћајно техничке послове и прекршајни поступак у седишту Управе; полицијски саветник Милан Петров, шеф одсека за интервентну контролу саобраћаја у седишту Управе; самостални полицијски инспектор Зоран Алимпић, шеф одсека за саобраћајно техничке послове Полицијске управе у Новом Саду; главни полицијски инспектор Веско Сенић, главни инспектор за контролу и регулисање саобраћаја; полицијски инспектор Исидора Јовић из седишта Управе; затим проф. др Крсто Липовац, професор Криминалистичко-полицијске академије; Глишо Ћук, председник АМСС, Милан Божић, директор АМСС-ЦМВ, и Виолета Максимовић, самостални стручни сарадник за међународну сарадњу.

На скупу је изложено шест тема: четири од стране излагача из МУП – (1) Нови закон о безбедности саобраћаја на путевима и ефекти његове примене, (2) Рад центара за техничке прегледе возила, (3)Рад ауто-школа, (4) Превентивне акције које спроводи МУП у сарадњи са АМСС - и две од стране АМСС - (1) Програми оцењивања путева у Србији и (2) Кампање и акције посвећене моторизованим двоточкашима.

 

>> Назад

 

 

МУП Републике Србије • Управа саобраћајне полиције • Темплејт израдила Управа саобраћајне полиције © 2009. Сва права задржана