Република Србија

Министарство унутрашњих

послова

Управа саобраћајне

полиције

 

11070 Нови Београд

Булевар М. Пупина бр. 2

 

Телефон: 011/306-2000

Факс: 011/311-7923

 

 

ОДЕЉЕЊЕ ЗА КОНТРОЛУ И РЕГУЛИСАЊЕ САОБРАЋАЈА

 

Контрола и регулисање саобраћаја организује се и спроводи ради непосредног управљања безбедношћу саобраћаја. Под појмом - контрола и регулисање саобраћаја подразумевамо организовано предузимање оперативно-тактичких мера и радњи од стране припадника саобраћајне полиције, ради безбедног и несметаног одвијања саобраћаја на путевима.

 

Ови послови имају низ специфичности, као што су:

  • могу их обављати само униформисани припадници саобраћајне полиције;

  • велики број прописа који регулишу област безбедности саобраћаја, чије се спровођење обезбеђује контролом саобраћаја: - закони, уредбе, правилници, одлуке, упутства и др.;

  • примена великог броја овлашћења према грађанима као учесницима у саобраћају;

 

Начелник Одељења за

контролу и регулисање саобраћаја

 

Славиша Матић

главни полицијски инспектор

e-mail: slavisa.matic@mup.gov.rs

 

 

САДРЖАЈ ПОЛИЦИЈСКЕ КОНТРОЛЕ САОБРАЋАЈА

 

Садржај полицијске контроле саобраћаја опредељује сврха рада и очекивани ефекти: уравнотежен проток саобраћаја, спречавање настанка саобраћајних незгода и тежине последица, ефикасније сузбијањe и откривањe саобраћајних прекршаја, кривичних дела и њихових извршилаца и других облика недозвољених дешавања на путу. За остваривање пројектованих ефеката, односно циљева контрола саобраћаја је приоритетна полицијска делатност. Полицијски послови у контроли саобраћаја најчешће се групишу функционално, по сродним активностима:

  • надзирање саобраћаја,

  • интервентно регулисање,

  • непосредна контрола,

  • обезбеђење места саобраћајне незгоде,

  • увиђаје саобраћајних незгода и

  • спречавање и откривање криминалитета.

Надзирањем саобраћаја уочавају се поремећаји токова; појединачна дешавања у токовима саобраћаја; непоштовање саобраћајне сигнализације и правила саобраћаја; нарушавање и непоштовање успостављеног режима саобраћаја; стање пута и саобраћајне сигнализације, као и утицај временских услова, атмосферских падавина и других непредвиђених догађаја. Надзирање саобраћаја има пре свега превентивни карактер одвраћања учесника у саобраћају од чињења прекршаја, затим пружање помоћи учесницима у саобраћају давањем различитих врста обавештења, као и прикупљање корисних обавештења и информација.

 

Интервентним регулисањем полицијски службеници регулише проток саобраћаја на ризичним местима с циљем оптималног искоришћавања капацитета саобраћајница и саобраћајних објеката. Интервентним регулисањем обезбеђују се приоритетна кретање возила под пратњом и са првенством пролаза.

 

Непосредном контролом полиција утврђује право учешћа возила и возача у саобраћају; контролише поступања према прописима који се односе на правила саобраћаја и друге обавезе, односно ограничења, контролише спровођење обавеза других субјеката безбедности чија поступања непосредно условљавају функционисање одвијања саобраћаја и у вези с тим предузима одговарајуће законске мере.

 

Обезбеђењем места саобраћајне незгоде полиција пружа непосредну заштиту од даљег угрожавања безбедности саобраћаја; пружа помоћ повређеним лицима у саобраћајној незгоди; штити предмете и трагове саобраћајне незгоде; обезбеђује што мањи поремећај саобраћајних токова; прикупља обавештења и податке значајне за насталу незгоду.

 

Увиђаје саобраћајних незгода као хитне истражне радње, по правилу повезане и координиране са обезбеђењем лица места, саобраћајна полиција врши самостално ако је настала последица само у виду мање материјалне штете, али и веома често, по овлашћењу државног тужиоца и истражног судије врши увиђаје саобраћајних незгода у којима има настрадалих лица или је настала велика материлајна штета.

 

Спречавање и откривање криминалитета и других деликата у саобраћају је интегрални садржај контроле саобраћаја. Непрекидно присуство полицијских службеника на саобраћајницама има превентивни карактер и одвраћа од чињења кривичних дела и других деликата. Контролом возача, путника и пешака, прегледом возила, ствари и терета, откривају се извршиоци и предмети кривичних дела. Успешно хватање извршилаца на месту извршења кривичних дела је омогућено високим степеном мобилности полиције и контролом саобраћаја из возила у покрету.